YAŞAM  DANIŞMANLIĞI 

Yaşam Danışmanlığı, yaşamda yolunda gitmediğine inanılan ya da iyileştirilmesi amaçlanan alanlarda rehberlik sunar. Hedef yolunda, danışanların potansiyellerini fark etmelerini ve bunu kullanabilmelerini sağlayan bir yol haritası belirlenir. Bu yolculuk, danışan ile danışman arasındaki güven ve gizliliğe dayalı bir ortaklık olarak tanımlanmalıdır.

Hepimizin tıkandığını düşündüğü yaşamsal alanlar vardır. Bu alanların dışarıdan profesyonel bir göz tarafından değerlendirilmesi önemlidir.  Arkadaşlar, yöneticiler ya da aile fertleri her zaman objektif gözlemler yapamayabilirler. Bu nedenle Yaşam Danışmanlığı ruhsal, fiziksel ve zihinsel açıdan sağlıklı tüm bireylerin ihtiyaç duyabileceği, modern çağın en önemli yaşam araçlarından biridir.

DANIŞMANLIK SÜRECİ HAKKINDA

Öncelikle danışanın yaşamının hangi alanlarını geliştirmek istediği ve “kendisine ait” hedefleri belirlenir. Bu hedeflerin kişinin kendisine ait olması önemlidir. Çünkü bazen, örneğin iş başarısı ya da evlenmek ya da belli bir finansal duruma gelmek gibi hedefler, kişinin kendisine ait olmayabilir. Yakın çevre tarafından “yüklenmiş” ya da kişi tarafından yerine getirilmesi zorunlu “zannedilmiş” olabilir. Öte yandan hedeflerin gerçekçi ve belirlenen zaman dilimleri içinde başarılabilir olması da danışmanlık sürecinin önemli konularından biridir.

Hedefler söz konusu olduğunda, onlara ulaşmanın hedefi belirleyip, peşine düşmekle mümkün olduğuna inanılır. Maalesef genel kanının aksine bu yöntem genellikle işe yaramaz; daha doğrusu tek başına yeterli değildir. Kişinin hedefine sahip olduğunda elde edeceğini düşündüğü duygu durumu, güven ve motivasyona önceden sahip olması gerekir.

Yani bu “YAP ve OL” ve değil, “OL ve YAP” şeklinde özetlenecek ters bir formüldür.

Bu şu demektir: Hedefe ulaşmak için “mücadeleye” odaklanmak yerine, danışanın duygu, güven ve motivasyon açısından “şu anda olabileceğinin en iyisi” olmaya odaklanmasına çalışılır. Bu hedefe giden ve çoğunlukla atlanılan en önemli süreçtir.

Kişilerin kendi yaşamları üzerine çalışması, kendi için yapabileceği en doyurucu şeydir. Hayatın bir alanında çalışılmaya  başlandığında, diğer alanlar da çoğu kez doğal bir şekilde istenilen düzeye gelir. Bu açıdan Yaşam Danışmanlığı bütüncül bir çalışmadır. Harekete geçmeye istekli herkeste işe yarar.

Danışmanlık kişinin ihtiyaçlarına bağlı olarak 1 saatlik seanslarla haftada bir gerçekleşir. Tüm görüşmelerin 4 ay içinde tamamlanması hedeflenir. Ancak kişinin istek ve gereksinimleri doğrultusunda daha kısa ya da uzun olabilir.

Öğrenci Danışmanlığı – İlişki Danışmanlığı – İş ve Meslek Yaşamı Danışmanlığı –

Kişisel ve Ruhsal Gelişim Danışmanlığı alanlarında hizmet alınabilir.