Hepimiz ilişkilerimize  başladığımızda büyük heyecanlar duyar, mutlu olmayı amaçlar ya da öyle olduğunu zannederiz. Çünkü çoğumuz farkında değiliz ama ne yazık ki ilişkilerini çıkmaza sokmak için elinden geleni yapıyor  insanlar.. En büyük sorun ise aşırı beklenti ve hükmetme isteği..

İki tarafı var ilişkinin, çoğunu gözlemlerseniz bir taraf muhakkak daha baskın, diğeri daha ılımlı, alttan alan bir taraf. Normalde herkes bu ılımlı kişinin doğru davrandığını ilişkisi için sessiz kalarak karşı tarafa anlayışlı davrandığını düşünür ve bu tarafa taraf olur. Pekiyi o kişi sadece kendi olmaktan kaçıyor  ve gerçek anlamda karar vermeyerek, yön belirtmeyerek sorumluluklarını karşı tarafa bırakıyor olabilir mi acaba ? Kurban rolünü oynayarak , duygularını ifade etmeyerek suçlanmak duygusundan uzak durmaya çalışıyor olabilir mi ? Gerçekte zaten suç yok, karar verip bunun sorumluluğunu almak var ama ne yazık ki bir çoğumuz sorumluluk almaktan, yanlış karar vermekten öyle korkuyor ki, topu tamamen bir başkasına bırakıyor. Sonra da bunu iyilik maskesinin altına saklayıp “ben her şeyi ona bırakıyor, o ne isterse onu yapıyorum ama yine de mutlu edemiyorum ” diyor. E minareyi çalan kılıfını da muhakkak hazırlar. Elbette bunlar egosal benliklerimizin oyunu ve kendini güvende tutmak adına verdiği kararları masum göstermek adına uydurduğu yalanlar.. Yalan diyorum evet hem de büyük yalan…

Amaç iyilik yapmak, karşı tarafı mutlu etmek falan değil, rol yapmak, kendinden  kaçmak, yaşam sorumluluğunu ele almamak…Bu şekilde diğer kişi de mutlu olamaz elbette, çünkü sürekli o sorumlu tutulur ilişkinin her adımından. Bundan daha büyük nasıl bir yük yüklersiniz insana? Şu mesaj gider böyle bir durumda diğer kişiye : “Ben herşeyi sana bırakıyorum, sen karar ver, ben uyarım. Bu neden ile bütün sorumluluk sende. ” Bir süre idare eder belki diğer taraf bu durumu, kahramanı oynar o da kendi bildiği ile ama nereye kadar sürer ? Ben söyleyeyim çok kısa..

Hadi şöyle yapalım, neler yapmamamız gerektiğini bırakıp, nasıl davranırsak mutlu ve sağlıklı ilişkiler yaşarız ona odaklanalım. Aynı zamanda kendimizi gerçekleştireceğimiz, her günü keyifle yaşayacağımız

Mutlu ilişkilerimizin  altın püf noktaları :

 

 • Bireysel olarak kendinize zaman ayırın , muhakkak bir hobiniz olsun ve onunla ilgilenin.

 

 • Gereken sorumluluğu alın, ne azını, ne fazlasını. Birinci sorumluluğunuz kendinizi mutlu etmektir, bunun nasıl olacağını da en iyi siz bilirsiniz.Kimse sizi,sizin kadar iyi tanıyamaz, bu yüzden karşı tarafın sizi bir bilmece gibi çözmesini ve sizi mutlu edecek şeyleri yapmasını beklemeyi bırakın. Ya bunları siz yapın, ya da açıkça söyleyin nelerin sizi daha mutlu kıldığını.

 

 • Birbirinizi kapsamayın. Evet birlikte güzel vakit geçirin ama muhakkak ikinizin de kendinize ait ayrı zamanları olsun.

 

 • Konuşurken birbirinizi iyi dinleyin.

 

 • Tartışma anında, kendinizi savunmaya almaya çabalamayın. Ortada bir savaş ve düşman safı yok. Bu sadece sorunu büyütür. Hangi konuda tartışıyorsanız ona odaklanın,geçmiş tartışmalarınızı o an da gündeme getirmeyin,  iyi dinleyin, siz de duygularınızı öfkelenmeden ifade edin. En önemlisi çözüm odaklı olun,sorunu büyütme taraflısı değil.. Sonra siz pişman olursunuz..

 

 • Duygularınızı dile getirin. Sevginizi, kırgınlığınızı hepsini güzel bir şekilde dile getirin.

 

 • Küçük şeyler için bile birbirinize sık sık teşekkür edin ve gülümseyin.

 

 • Karakter yapılarınıza dikkat edin, o muhakkak bir çok açıdan sizden farklı. Onu sizin gibi davranmaya, düşünmeye zorlamayın. Kendi yolunda ona yardımcı olun .

 

 • Beklentileri bir yana bırakın. Ondan ne bekliyorsanız siz yapın. Görün bakın neler olacak?

 

 • Birbirinize destek olun, ona sizin için  özel olduğunu hissettirin ve morali bozuk olduğunu fark ettiğiniz anda onu mutlu etmeye çalışın. Sizi daima güvenli bir liman olarak görsün. Çünkü bir kişinin zor anında  yanında olamazsanız, o da sizin onun iyi anında yanında olmanıza izin vermeyecektir.

 

 • Diğerinin yapması gereken işleri, sorumlulukları almayın. Kadın kadın gibi,erkek erkek gibi yapması gerekenleri yapsın. Buna izin verin, gerekirse bunun için bedel ödesin ama sorumluluk almayı öğrensin. Bu uzun vadede size de ona da iyi gelecektir.

 

 • Sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, empatiyi hayatınızdan eksik etmeyin.

 

 • Birlikte olduğunuz için her gün şükredin.

 

İlişkimde sıkıntı var“, “Eşimle iletişim kuramıyorum“, “duygularımı ifade edemiyorum“, “eşim beni yanlış anlıyor“, “sevgilim beni hiç anlamıyor” diyorsanız, sizi Kuantum Düşünce Tekniği ile İlişki Seanslarımıza bekliyoruz.

Mutlu ilişkiler yaşamak bu maddeleri yerine getirdiğinizde çok kolay. Lütfen hayatınızı zorlaştırmaktan vazgeçin. Biricik ve çok özel varlıklar olarak hepimiz mutlu olmayı hakediyoruz.

SEVGİ VE AŞK İLE.

ANIL ŞEHİRLİOĞLU

Kuantum Düşünce Tekniği Eğitmeni

2014 © Copyright - Mr.tosbaa